Společnost Label Design je u nás lídrem ve výrobě linerless etiket. Tiskne je na dvou strojích Mark Andy Performance Series P7. Label Design je v ČR první a jediný zákazník, který používá technologii linerless.
"V tiskárně Label Design se sídlem v Chrášťanech na Praze-západ jsme v létě instalovali již druhý stroj Performance Series P7, tentokrát s osmi flexotiskovými jednotkami," říká ing. Krutiš. Nový P7 byl nainstalován v nové hale, původní P7 k němu byl přestěhován. Oba stroje tisknou v šíři 430 mm. Technologie je součástí rozvoje společnosti Label Design. Aplikace technologie linerless byla podpořena dotací z fondů EU.
Výrobce, americká společnost Mark Andy, vybavil oba stroje P7 pro Label Design speciálním řešením pro potisk etiket bez nosného pásu, tzv. linerless etiket. Lícová strana se po tisku motivu etiket pokrývá speciálním lakem na speciální lakovací jednotce. Na linerless etikety se na rubovou stranu celoplošně nebo parciálně aplikuje hotmelt. Aby se pás potištěného materiálu při návinu neslepoval, produkt prochází inline soustavou chladicích válců a vytvrzením UV lampou v dusíkové atmosféře (zatímco na obvyklých tiskových jednotkách je vytvrzování LED UV). Oba stroje Mark Andy Performance Series P7 jsou nakonfigurovány tak, aby mohly potiskovat jak technologií linerless, tak i klasickým flexotiskem etikety s nosnou vrstvou. Technologie linerless je relativně nová, každoročně produkce těchto etiket roste globálně o 10 až 12 procent.